• Aktualności

     • Wykład zdalny - n.t. "Prawa człowieka"
      • Wykład zdalny - n.t. "Prawa człowieka"

      • w dniu 5 maja Pani Magdalena Bartosiewicz reprezentująca Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie,  przeprowadziła dla uczniów klas: 2C i 1 BP wykład zdalny z prezentacją na temat "Prawa człowieka".

       Pani mecenas serdecznie dziękujemy.

      • Wyniki międzyszkolnego konkursu wiedzy o Warszawie „Wszystko co wiem o Woli”

      • I etap -  Test wiedzy o Woli.

       II etap -  Prezentacje multimedialne/filmy na temat: Ocalić od zapomnienia – sławne postacie związane z Wolą.

        

       I miejsce zajął Przemysław Bielski z III LO  im. gen. Józefa Sowińskiego

       II miejsce zajęła Oliwia Chudzik z Zespół Szkół im. Michała Konarskiego

       III miejsce zajął Przemysław Illen z III LO  im. gen. Józefa Sowińskiego

        

       Jury przyznało również dwa wyróżnienia: Zuzannie Poncyliusz i Mikołajowi Piekarkowi z III LO  im. gen. Józefa Sowińskiego.

        

       Dyplomy i nagrody wręczone zostaną w późniejszym terminie.

     • Wydawanie świadectw ukończenia szkoły
      • Wydawanie świadectw ukończenia szkoły

      • Drodzy uczniowie klas trzecich.

       W związku z sytuacją w kraju i wydanymi ograniczeniami, nie możemy się wszyscy spotkać 24 kwietnia 2020 r. na uroczystym zakończeniu roku szkolnego. 

       Osoby które zechcą wysłuchać tego co przygotowałem dla Was na zakończenie roku szkolnego, zapraszam o godz. 17.00 w piątek, 24.04.2020 na platformę discord , sala 106.

       Wychowawcy klas poinformują Was o dacie i godzinie, kiedy możecie przyjść odebrać świadectwo ze szkoły. Proszę o przestrzeganie terminów i wyznaczonych godzin.

       Należy mieć mieć przy sobie dowód osobisty.

       Proszę przynieść ze sobą kluczyk do szafki, zaległe książki czy stroje sportowe.

       Osoby, które nie zgłoszą się w wyznaczonym terminie po odbiór świadectwa, termin wydania będą indywidualnie ustalać telefonicznie z sekretariatem szkoły.

       Z poważaniem Grzegorz Mazur

     • Korekta planu lekcji
      • Korekta planu lekcji

      • Szanowni Państwo,

       w związku z odejściem klas trzecich, od 4 maja 2020 obowiązywać będzie nowy plan lekcji dostępny tutaj.

       Plan lekcji może ulec zmianie.

      • Akcja Żonkil - Pola Nadziei

      • Szanowni Państwo, 

       Milo nam jest poinformować, iż posadzone w zeszłym roku przez nasz WOLONTARIAT SZKOLNY pod kierunkiem p. prof. Katarzyny Wysieńskiej-Załugi w ramach  Akcji Żonkil - upamiętniając bohaterów Powstania w Getcie, pięknie zakwitły żonkie.

       W tym trudnym czasie, niech te zdjęcia  przyniosą chwlę radości.

      • Kształcenie na odległość - do 10.04.2020 r.

      • Drodzy Uczniowie i Rodzice,

       Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło obowiązkowe kształcenie na odległość w dniach 25 marca - 10 kwietnia 2020r..

       Dyrekcja III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Józefa Sowińskiego w Warszawie opracowuje zasady nauczania na odległość, które zostaną przekazane 24 marca 2020 r. przez dziennik elektroniczny.

       Życzymy Wszystkim zdrowia i wytrwałości! 

     • Portale edukacyjne
      • Portale edukacyjne

      • Legalna Kultura https://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/strony-internetowe - baza stron internetowych dla uczniów zawierających sprawdzone ćwiczenia, materiały edukacyjne z przedmiotów: język polski, historia sztuki, historia i społeczeństwo, matematyka, chemia, fizyka, biologia, geografia, informatyka, języki obce oraz portale ogólne.

       Khan Academy https://pl.khanacademy.org/ zawiera materiały edukacyjne, ćwiczenia dla uczniów z różnych etapów edukacyjnych obejmujące matematykę, przedmioty przyrodnicze, historię.

       Filmoteka szkolna http://filmotekaszkolna.pl/dla-uczniow/materialy-filmoznawcze adresowana głównie do uczniów klas VII i VIII oraz szkól ponadpodstawowych, zawiera artykuły filmoznawcze, ćwiczenia filmowe, poradnik dla maturzystów.

       Edukacja Medialna http://edukacjamedialna.edu.pl/Serwis edukacyjny o wychowaniu do mediów i przez media - w rodzinie, w szkole i w społeczeństwie. Serwis internetowy Fundacji Nowoczesna Polska - kompletny program do prowadzenia edukacji medialnej w Polsce. Na stronie znajdziesz scenariusze zajęć, ćwiczenia i inne materiały niezbędne do prowadzenia zajęć.

       Matematyka Pi-stacja matematyka (www.pistacja.tv)Darmowe wideolekcje z matematyki realizujące podstawę programową od IV klasy SP do matury.  Pi-stacja zaplanowała darmowe webinary powtórkowe dla ósmoklasistów i maturzystów – poniżej szczegółowy harmonogram:Maturzyści (poziom podstawowy):Wszystkie spotkania zaczynamy o godz. 19.00.14 kwietnia - https://youtu.be/dFypW-GM5jc21 kwietnia - https://youtu.be/hBB6ggF_xaU28 kwietnia - https://youtu.be/Q6gto15I93030 kwietnia -https://youtu.be/dNGjflwLFEsDołącz do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/599471167304784/Aby wziąć udział w powtórce online nie trzeba się rejestrować, wystarczy punktualnie zjawić się na kanale YouTube.com/PistacjaMatematyka klikając na link wskazany przy wybranym terminie.W trakcie godzinnych spotkań zespół Pi-stacji będzie na żywo rozwiązywać zadania egzaminacyjne sprawiające uczniom najwięcej trudności.Jakie tematy pojawią się na powtórkach?Maturzyści pochylą się m.in. nad dowodami, kombinatoryką, ciągami, funkcją kwadratową i trygonometrią.Ósmoklasiści będą mieli okazję powtórzyć procenty, pierwiastki, potęgi, zadania tekstowe, dowody czy geometrię przestrzenną. Już teraz więcej „pewniaków egzaminacyjnych” znajdziesz w artykule na stronie Pi-stacji  http://bit.ly/38NBvO2Szukasz materiałów do samodzielnej nauki matematyki, ale nie jesteś ósmoklasistą ani maturzystą? Na www.pistacja.tv czeka na Ciebie ponad 600 darmowych wideolekcji.  Interesujący Cię temat możesz wyszukać za pomocą lupki lub po wybraniu etapu edukacyjnego w zakładce „Podstawa programowa”

       SZALONE LICZBY https://szaloneliczby.pl/egzamin-osmoklasistyArkusze egzaminacyjne z matematyki (wersja do wydruku w pdf lub wersja online, gdzie uczniowie otrzymają wyniki oraz odpowiedzi do zadań z wyjaśnieniem. Na stronie znajdziecie też zbiory zadań z poszczególnych dziedzin matematyki ). – Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.

       MATEMAKS https://www.matemaks.pl/egzamin-osmoklasity.htmlWideolekcje z wytłumaczeniem zadań z egzaminu ósmoklasisty z matematyki z grudnia 2018 roku i z kwietnia 2019 roku. – Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.

       MATH.EDU http://www.math.edu.pl/testy-spzadania, testy, zbiory zadań, łamigłówki, ciekawostki matematyczne.

       THAT QUIZ https://www.thatquiz.org/pl/Strona z interaktywnymi quizami. Wybierz dział, polecenie do wykonania, poziom trudności i ćwicz.

       MATMA GWIAZDY https://matmagwiazdy.pl/ Wideorelacje z zakresu matematyki

       Edukator.pl https://www.edukator.pl/ -Portal edukacyjny Fundacji Nauki i Wiedzy prezentuje informacje o ciekawych projektach edukacyjnych, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, e-publikacje, praktyczne wykorzystanie narzędzi TIK w edukacji. Ponadto - materiały przydatne w realizacji zajęć, multimedia, bibliotekę wiedzy z tekstami literatury, mapy i plany, zdjęcia i wiele innych.

       Edukacja Muzyczna Dzieci https://www.edumuz.pl/strona Marii Tomaszewskiej, autorki popularnych w latach dziewięćdziesiątych podręczników do nauki muzyki publikowanych przez Wydawnictwo M. Rożak. Na stronie można znaleźć praktyczne materiały, np. teksty piosenek oraz filmy prezentujące zajęcia muzyczne z dziećmi.

       Educarium.pl https://educarium.pl/ - portal edukacyjny mający za zadanie promować otwarte formy nauczania, zachęcać do wczesnej i mądrej edukacji dzieci poprzez konkretne doświadczenie. Na stronach portalu zamieszczono propozycje zabaw edukacyjnych, karty pracy oraz ciekawe artykuły.

       Interklasa.pl http://www.interklasa.pl/portal/index/strony- polski portal edukacyjny - jeden z pierwszych i największych w Polsce, profesjonalnych portali edukacyjnych, przeznaczony jest dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

       Szkolnictwo.pl https://www.szkolnictwo.pl/Ogólnopolski Katalog Szkół wraz z Platformą Edukacyjną, które mają za zadanie umożliwienie znalezienia odpowiedniej szkoły oraz odbywanie nauki poprzez Internet. W katalogu szkół przygotowano szczegółowe informacje o ponad 30.000 szkół. Platforma Edukacyjna zawiera szereg lekcji i testów umożliwiających zdobywanie wiedzy z szeregu dziedzin wiedzy (angielski, niemiecki, matematyka, biologia, historia, WOS, język polski, informatyka, chemia, prawo jazdy - materiały.  By dołączyć do grona użytkowników wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny)

       Uniwersytet Dzieci https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/ gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli - Internetowa platforma wiedzy Uniwersytetu Dzieci gromadzi scenariusze lekcji napisane przez naukowców i popularyzatorów nauki z myślą o twórczych nauczycielach. Lekcje dotyczą tak różnych zagadnień jak bioróżnorodność, zmiany klimatu, życie zwierząt, urbanistyka czy inżynieria, wszystkie jednak uwzględniają podstawę programową i przystosowane są do użytku szkolnego na I I II etapie kształcenia. Dzięki nim nauczyciel, ale także rodzic może zrealizować zagadnienia zawarte w programach nauczania i kształcić wymagane kompetencje.Scenariusze krok po kroku opisują, co może zdarzyć się na ciekawej lekcji. Zawierają propozycje dyskusji, opisy zabaw ruchowych czy instrukcje doświadczeń. W filmowych mini wykładach wykładowcy-eksperci różnych dziedzin wprowadzają młodych słuchaczy w zagadnienia naukowe, artystyczne, społeczne, techniczne.

       Scholaris www.scholaris.pl - portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Materiały dostępne na portalu są zgodne z nową podstawą programową i kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

       Zooniverse https://www.zooniverse.org/?lang=plUmożliwia każdemu udział w prawdziwych nowatorskich badaniach w wielu dziedzinach nauki, nauk humanistycznych i nie tylko.

       e-podręczniki.plMateriały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

       Class Dojo https://www.classdojo.com/   – darmowa aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą dodawać rodziców do klasy, udostępniając im zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości. Class Dojo dostępne jest również w języku polskim.

       SeeSaw https://web.seesaw.me/Narzędzie online i zestaw aplikacji mobilnych ułatwiających tworzenie zadań dla uczniów i budowanie ich cyfrowego portfolio (tworzenia i przechowywania wykonanych pracy i projektów), które umożliwiają komentowanie i prezentowanie prac innym uczniom oraz rodzicom. SeeSaw umożliwia tworzenie i komunikowanie się z wirtualną klasą.

       Edpuzzle https://edpuzzle.com/ –Prosta platforma ułatwiająca edukację zdalną wokół treści wideo, umożliwia nauczycielom komunikowanie się z uczniami za pomocą prostej opcji tworzenia wirtualnych klas, którym zadaje się do obejrzenia wideo rozbudowane o własne pytania i zadania. Wideo musi być dostępne na platformach takich jak YouTube lub TED.ed a zadania dodajemy samodzielnie za pomocą prostych narzędzi. O tym jak wykorzystać Edpuzzle w czasie zamknięcia szkoły twórcy aplikacji piszą na swoim blogu.

       Dla nauczycieli:

       EID - Edukacja - Internet – Dialogplatforma do wymiany informacji i poglądów na temat współczesnej edukacji. Na stronie znaleźć można m. in.: blogi eksperckie i nauczycielskie, newsy, opis projektów edukacyjnych, relacje z konferencji, platformę e-learningową.

       IBE i entuzjaści edukacji http://bnd.ibe.edu.pl/ Baza Dobrych Praktyk w tym Baza Narzędzi Dydaktycznych - materiały dydaktyczne dla nauczycieli pod wspólną nazwą zbiór dobrych praktyk jako wsparcie nauczycieli, którzy dokładają starań, by nauka w szkole była coraz ciekawsza.

       Profesor.pl https://www.profesor.pl/Serwis edukacyjny dla nauczycieli. Serwis tworzą ćwiczenia i testy dla uczniów, zagadnienia związane z egzaminami szkolnymi, matura, forum dyskusyjne, publikacje nauczycieli. Pełny dostęp do zasobu serwisu po zarejestrowaniu i zalogowaniu.

       Super Belfrzy http://www.superbelfrzy.edu.pl/blog dla nauczycieli innowatorów o wykorzystaniu nowych technologii w edukacji.

       Wychowanie.phttp://wychowanie.pl/

       Portal edukacyjny dla nauczycieli, powstał, by stworzyć sieciową społeczność wszystkich osób, które uczestniczą w procesie wychowawczym. Umożliwia łatwy dostęp do ważnych informacji i materiałów oraz możliwość dyskusji na tematy związane z wychowaniem. Zawiera szereg informacji przydatnych w praktyce szkolnej, na temat awansu zawodowego nauczycieli, publikacje i ogłoszenia internautów, forum dyskusyjne.

     • Nauka zdalna
      • Nauka zdalna

      • Szanowni Państwo,

       w związku z zaistniałą sytuacją, proszę wszystkich Państwa abyście sprawdzali, czy młodzież loguje się do e-dziennika, gdzie nasi nauczyciele przesyłają materiały dla Państwa dzieci.

       Z poważaniem i życzeniami zdrowia Grzegorz Mazur

        

      • Próby poloneza

      • Szanowni Państwo,

       zanim nasza młodzież wspaniale zatańczyła poloneza na studniówce, ciężko ćwiczyła kroki tego wspaniałego tańca....warto zobaczyć ile trudu i potu ich to kosztowało.:) 

        

      • mLegitymacja - warto ją mieć :) ferie za pasem !!!

      • Drodzy uczniowie, zbliżają się ferie, przypominam, że nasza szkoła uzyskała już dostęp do uczniowskiej mLegitymacji.

       Aby korzystać z aplikacji mObywatel należy posiadać profil zaufany.(aplikacja dostępna jest na system android i można ją pobrać ze sklepu Play)

       Uczniowie, którzy chcą otrzymać mLegitymację proszeni są o wypełnienie wniosku oraz dostarczenia swojego zdjęcia w formie elektronicznej.

       wniosek_o_m_legitymacje.pdf + zdjęcie należy złożyć w sekretariacie szkoły. 

       Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.

       Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień. To ważne! Ten mDokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy Twoja szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.

       Dane z mLegitymacji możesz okazać tak jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji. Możesz również przekazać je użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. Twoje imię, nazwisko i wiek. Na ekranie swojego urządzenia zobaczy również Twoje zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mLegitymacji szkolnej.

       Poniżej przedstawiamy wzór takiej legitymacji..

  • Kontakty

   • III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Sowińskiego
   • tel./fax 22 632 07 53
   • ul.Rogalińska 2 01-206 Warszawa Poland
   • metro: linia M2 (Rondo Daszyńskiego) bus: 102 (przystanek: Rogalińska) - 105,109,136, 155, 171, 178, 190 (przystanek: Szpital Wolski - kier.Płocka); 105,109, 155, 171, 178, 190 (przystanek: Szpital Wolski - kier.Rondo Daszyńskiego); tram: 10, 11,13, 26, 27 (przystanek: Płocka), SKM/KM - Warszawa Wola
  • Logowanie