• Biblioteka

     • Informacje bieżące

     • Wakacje już blisko...

      Wszystkim czytelnikom biblioteki szkolnej życzymy zdrowych, pełnych słońca i przygód wakacji .

      Do zobaczenia we wrześniu.

       

      Zwrot książek wypożyczonych z biblioteki

      Drodzy Uczniowie,
      Klasy 1 i 2 będą mogły zwrócić książki przy okazji odbioru świadectw ukończenia szkoły.
      Na dole przy sekretariacie stoją pudła kartonowe na książki.

      Można je również zostawiać indywidualnie w wybranym przez siebie czasie w godzinach pracy szkoły.
      Gdybyście mieli obawy przed przyjściem do szkoły, to możecie oddać je we wrześniu w nowym roku szkolnym 2020/21

      Pozdrawiamy serdecznie i życzymy Wam szczęśliwych i zdrowych wakacji.
       

      Akcja Godzina cichego czytania.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za czynny udział w Akcji  "Godzina cichego czytania". Z nadesłanych przez Was zgłoszeń wylosowaliśmy 2 nagrody niespodzianki. Laureatami zostali:
      Julia Węglicka z klasy 1DG oraz Michał Remiszewski z klasy 1DP.

      Nagrody przekażemy Wam  na początku czerwca. 
      Gratulujemy.

      [20.05.2020]

       

      Egzaminy maturalne i inne - Wytyczne

                                                                  

      https://oke.jaworzno.pl/www3/wp-content/uploads/ogolne/Wytyczne_CKE_MEN_GIS_plakat.pdf

      https://www.oke.waw.pl/artykuly/podglad.php?id_artykulu=3428

      https://dziennikbaltycki.pl/matura-2020-wytyczne-cke-dla-maturzystow-oraz-zdajacych-egzamin-osmoklasisty-i-zawodowy-uczniowie-i-nauczyciele-beda-w/ar/c1-14972978

       

       

       

       Dniem Bibliotekarza 8 maja rozpoczynamy trwający do 15 maja Tydzień Bibliotek. 

       Ogłaszamy Akcję Godzina cichego czytania.

      Zadanie proste do wykonania i bardzo przyjemne.
      Prosimy o przekazanie do biblioteki szkolnej krótkiej informacji zawierającej:
      Imię i nazwisko - tytuł książki, którą czytaliśmy przez co najmniej godzinę oraz przesłanie pocztą na e-mail: biblioteka3lo@op.pl.

      Wśród uczestników biorących udział w Akcji wylosujemy 2 nagrody niespodzianki.
      Na Wasze listy czekamy do 18 maja włącznie do godziny 24.00.
      Serdecznie pozdrawiamy i życzymy miłej lektury - Bibliotekarki 

       

       

       

      • [05 maja 2020]  Miło nam poinformować, że jury Konkursu literackiego "RZEŹBIĘ SŁOWA" wyłoniło następujących laureatów:

       I miejsce - Maja Wronka kl.1FG
       II miejsce - Piotr Wilk kl.1DG
       III miejsce - Dominika Świtek kl.1FG

       Wyróżnienie: Barbara Molicka kl.1GG
       Wyróżnienie: Zuzanna Klassek kl.1BG

       

      Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu dziękujemy za podzielenie się z nami swoją twórczością. 

      Nagrody zostaną wręczone po wznowieniu nauki w szkole.

       

       

      Kochani uczniowie klas 3

      Prosimy o przyniesienie do szkoły książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej w dniu odbioru świadectwa. Klasy będą przychodziły według określonego grafiku.  Szczegółowe informacje zostaną Wam przekazane poprzez  Librus.

      Wysłaliśmy listy dłużników biblioteki szkolnej ( Librus).  Raport został wygenerowany zdalnie, dlatego jeśli ktoś z Was oddał w międzyczasie książki do szkoły,  to nie zostały jeszcze odpisane z konta. Należy o tym fakcie poinformować osoby wydające świadectwo.

      • Ważna uwaga!  Na listach podana jest data wypożyczenia i obok data przewidywanego przez system  zwrotu książki (najczęściej 1 miesiąc ), ale nie jest do data faktycznie dokonanego zwrotu przez ucznia!!!

       Może się zdarzyć:

       -  że ktoś pożyczył od kolegi lub koleżanki z klasy jego książkę i ma ją w domu , więc  -  Oddajemy wszystkie książki, które mamy w domu –  również za kolegę lub koleżankę,

       - w przypadku zagubienia książki prosimy o odkupienie takiego samego tytułu i przesłanie/przekazanie  z dopiskiem w środku na kartce „ Zwrot za …tytuł książki , …ewentualnie nr  inwentarzowy,… imię i nazwisko zwracającego czytelnika,

       - w przypadku braku możliwości zakupu prosimy o oddanie w zamian innej książki - czystej i niezniszczonej.

       Gratulujemy wszystkim  uczniom ukończenia szkoły średniej, życzymy powodzenia na maturze ,  zapraszamy do odwiedzania biblioteki  szkolnej w przyszłości.

       Kontakt z biblioteką szkolną  poprzez Librus  lub  e-mail:  biblioteka3lo@op.pl

       


       

      • [15 kwietnia 2020]  Uszyj maseczkę  / z użyciem maszyny do szycia lub  ręcznie /. Publikujemy kilka znalezionych na you-tubie wskazówek  w zakładce Bezpieczeństwo epidemiologiczne w bibliotekach/ Uszyj maseczkę.

       

                                                              

      • [kwiecień 2020]  Wszystkim Czytelnikom Biblioteki Szkolnej życzymy zdrowych, pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Wielkanocnych Tęsknimy za Wami - Bibliotekarki

      • [kwiecień 2020] Drodzy uczniowie. Obecnie  nie jesteśmy w stanie określić kiedy i w jaki sposób będzie można rozliczyć się z biblioteką.  Czekamy na oficjalne informacje  dotyczące  terminu wznowienia nauki w szkole lub ewentualnie sposobu zakończenia roku szkolnego.  Proszę  o śledzenie komunikatów na stronie szkoły oraz w Librusie.  

      • wpłynęły pierwsze prace na konkurs literacki DZIĘKUJEMY i prosimy uczniów o więcej ;-))

       

      • [kwiecień 2020 ] Konkurs literacki "Rzeźbię słowa" ma wydłużony termin. Do 20 kwietnia czekamy na Wasze prace literackie (opowiadanie, wiersz esej itp.) - tematyka dowolna. Prace przesyłajcie proszę w postaci załącznika na adres biblioteka3lo@op.pl z dopiskiem w tytule Praca na konkurs.

       

      • [marzec -kwiecień 2020] Zachęcamy do skorzystania z nowych zakładek opracowanych i na bieżąco uzupełnianych przez bibliotekę szkolną
      •  Lektury on-line (teksty). 
      • Opracowania lektur w internecie
      • Adaptacje filmowe, teatralne i telewizyjne  lektur. 
      • Aktualny wykaz lektur
       
      • [12 marca 2020]  Wręczenie nagród laureatkom konkursu fotograficznego "Różnorodność kulturowa" odbędzie się 12 marca na długiej przerwie (o 11.30) w bibliotece szkolnej. Zapraszamy laureatki: I miejsce Maja Wronka z 1FG;  II miejsce Martyna Pielaszek z 1FG, III miejsce Dominika Świtek z 1FG.
       
      • [29 stycznia  2020] Spotkanie z panią Mariolą Pryzwan , autorką wielu książek biograficznych, poświęcone  życiu i twórczości  Marii Dąbrowskiej. 
       
      • [styczeń 2020]  Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie fotograficznym "Różnorodność kulturowa". Prace w formacie A 4 należy składać do biblioteki szkolnej w terminie do 28.02.2020. Jeden uczestnik może złożyć maksymalnie 3 zdjęcia. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe w postaci bonów.  Szczegółowe informacje uzyskacie w bibliotece szkolnej.
       
      • [grudzień  2019] Naszym wszystkim darczyńcom  /osobom prywatnym, absolwentom,  oraz wydawnictwom,  którzy w minionym roku przekazali wiele cennych książek na rzecz biblioteki szkolnej, serdecznie dziękujemy. Życzymy Państwu w Nowym 2020 Roku samych sukcesów
       w życiu osobistym oraz zawodowym, wielu powodów do radości i dużo zdrowia.
       
      • [grudzień 2019] Spotkanie z autorką książki o Halinie Poświatowskiej panią Mariolą Pryzwan.  Odbędzie się lekcja literacka i warsztaty dot. twórczości polskiej poetki. 
       
      • [grudzień 2019] Dysponujemy wszystkimi wydaniami książek polskiej Noblistki Olgi Tokarczuk. Zachęcamy czytelników do ich wypożyczania na ferie świąteczne. 
        
      • [grudzień  2019] Biblioteka szkolna otrzymała nowe materiały edukacyjne w postaci filmów na DVD (5 egz.) wraz ze scenariuszami lekcji. Tytuł "Nie przegraj młodości". Zachęcamy wychowawców do ich wypożyczania.
       
      • [grudzień 2019] Poetyckie Mikołajki. W tym dniu każdy uczeń dostaje wiersz o tematyce świątecznej. Częstujemy słodyczami. Wręczamy drobne prezenty. 
       
      • [listopad 2019] Wręczenie nagród laureatkom konkursu fotograficznego i plastycznego "Reklamujemy czytelnictwo".
       
      • [październik 2019] odbędzie się w auli spotkanie autorskie i warsztaty plastyczne z naszym absolwentem Grzegorzem Wróblem. Piękny album AKWARELE -podarowany przez autora- można obejrzeć w  bibliotece szkolnej.  
       
      • [październik 2019]  Informujemy osoby, które chciały wypożyczyć Baśnie braci Grimm oraz  książkę Zły Tyrmanda, że zostały one dokupione. 
       
      • [październik  2019/20] Klasy pierwsze mogą wypożyczać Biblie tylko na lekcję języka polskiego i po lekcji zwracają
        je do biblioteki. Tym uczniom, którzy chcą pracować z tekstem Biblii Tysiąclecia w domu  polecamy dwa linki :  http://www.biblia.info.pl/biblia.html  oraz  http://biblia.deon.pl/.
       
      • [wrzesień 2019/20] Osoby, które pragną rezerwować książki poprzez stronę internetową biblioteki szkolnej prosimy o indywidualne podanie adresu e-mailowego bibliotekarzowi. 
        
      • [wrzesień 2019/20] Kolorowanki antystresowe, kolorowe kredki , są do dyspozycji uczniów na każdej przerwie,  zapraszamy.
       
      • [wrzesień 2019 - czerwiec 2020]  "Odkryj w sobie pasję" -  "Wolne sztalugi w bibliotece".   Malarstwo i rysunek to nie są nudne i przymusowe lekcje plastyki, tylko wyrażanie swoich emocji i myśli.  Dla niektórych malarstwo i rysunek to forma relaksu i wyciszenia.   Spróbujcie  sami coś stworzyć. Być może jeszcze nie odkryliście swojego talentu. Możecie rysować lub malować to, o czym myślicie i co czujecie. Zapraszamy chętnych do wyrażania siebie poprzez sztukę na każdej przerwie ;-)) 
      •  
      • [wrzesień 2019/20] Zapraszamy młodzież do uczestnictwa w cyklicznym konkursie fotograficznym "Przyłapani na czytaniu. Reklamujemy czytelnictwo". Format zdjęcia A4. Prace podpisane na odwrocie prosimy przynosić do biblioteki szkolnej do dnia 30 października 2019.  Laureaci otrzymają nagrody finansowe w postaci bonów. Nagroda dodatkowa - to bardzo dobry stopień z WOK-u albo z plastyki ;-) 
       
      • [wrzesień 2019/20] Zapraszamy młodzież do uczestnictwa w cyklicznym konkursie plastycznym "Reklamujemy czytelnictwo". Technika i format plakatu dowolny. Prace podpisane na odwrocie prosimy przynosić do biblioteki szkolnej do dnia 30 października 2019.  Laureaci otrzymają nagrody finansowe w postaci bonów. Nagroda dodatkowa - to bardzo dobry stopień z WOK-u albo z plastyki ;-) 
       
       
       
       
       
       
      • [czerwiec 2019] Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty. W dniu  06 czerwca 2019 dyrektor Grzegorz Mazur wręczył nagrody uczniom  z klas 1G , 2D, 2h, 1f . Laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do brania udziału w konkursach w przyszłym roku szkolnym.
       
      • [kwiecień 2019] Kolorowanki antystresowe, kolorowe kredki - od kwietnia na każdej przerwie do dyspozycji uczniów, zapraszamy.
      • [kwiecień 2019] Na stronie biblioteki szkolnej opublikowano kolejne zestwienie książek i materiałów na temat "Każdy może się poradzić" zawierające poradniki z różnych dziedzin wiedzy. Zachecamy do ich przeczytania. https://m003898.molnet.mol.pl/collections?
       
      • [marzec - 31maj 2019] Ogłaszamy konkurs plastyczny - na plakat (w formacie A3)  wykonany dowolną techniką mający  przedstawiać rożnorodność kulturową mieszkańców naszego globu.  Regulamin konkursu dostępny jest w bibliotece i na szkolnej tablicy ogłoszeń.   Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe. Serdecznie zapraszamy. 
       
       
      • [marzec -  31 maj 2019] Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym - "Ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej".  Przynieś do biblioteki 3-5 zdjęć (format 10x15 lub 13x18) z odbytych  podróży. Mają one przedstawiać rożnorodność kulturową, obyczajową, egzystencjalną, przyrodniczą naszego globu.  Regulamin konkursu dostępny jest w bibliotece i na szkolnej tablicy ogłoszeń.   Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe. Serdecznie zapraszamy. 
       
      • [marzec - czerwiec 2019]  "Odkryj w sobie pasję" -  "Wolne sztalugi w bibliotece".   Malarstwo i rysunek to nie są nudne i przymusowe lekcje plastyki, tylko wyrażanie swoich emocji i myśli.  Dla niektórych malarstwo i rysunek to forma relaksu i wyciszenia.   Spróbujcie  sami coś stworzyć. Być może jeszcze nie odkryliście swojego talentu. Możecie rysować lub malować to, o czym myślicie i co czujecie. Zapraszamy chętnych do wyrażania siebie poprzez sztukę na każdej przerwie począwszy od 20 marca, czyli od Pierwszego Dnia Wiosny do końca roku szkolnego ;-)) 
       
      • [luty 2019]  Gry w bibliotece.  Zachęcamy uczniów do korzystania z następujących gier : 1. Szachy (3 komplety); 2. Memo o prawach ucznia;  3. Znaj znak - Kresy;  4. Aktywuj Warszawę.
       
      • [styczeń 2019]  W grudniu zakupiono wiele nowych lektur i beletrystykę. Zapraszmy czytelników do zapoznania się z ofertą biblioteki szkolnej.
       
      • [grudzień 2018] 20.12 w czwartek w bibliotece szkolnej na długiej przerwie odbędzie się wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego "PORTRET" Gratulujemy i zapraszamy.
       
      • [grudzień 2018] 06.12. odbędą się Poetyckie Mikołajki. Zaprezentujemy wiersze o tematyce świątecznej. Wręczone zostaną drobne prezenty. Serdecznie zapraszamy do biblioteki.
                  
      • [listopad 2018] 08.11 odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursów plastycznych:
                  "Reklamujemy czytelnictwo" oraz "Logo z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości".
                   Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
       
      • [listopad 2018] termin składania prac plastycznych pt. "Reklamujemy czytelnictwo" został przedłużony
       do 06.11.2018 r.
       
      • [październik 2018-czerwiec 2019] Zachęcamy uczniów i nauczycieli do wymiany książek w ramach cyklicznej akcji Bookcrossing . Wybieramy z regału interesującą nas książkę, a w zamian przynosimy z domu inną już przeczytaną.
       
      • [październik 2018]  Czytelnictwo klas za okres od września do 08 października  bieżącego roku szkolnego: 
       1 miejsce  klasa 1 B;  2 miejsce klasa 2 B;   3 miejsce klasa 2 C ;  4 miejsce klasa 3 A;  5 miejsce klasa 2 E. Gratulujemy;-)
       
      • [wrzesień 2018] Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w szkolnym konkursie plastycznym i fotograficznym.
       Plakaty oraz fotografie wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie nawiązujące do tematyki
        "100 rocznicy odzyskania niepodległości" prosimy przynosić do biblioteki szkolnej w terminie do 05.11.2018 r.
       
      • [wrzesień 2018] Zapraszamy młodzież do uczestnictwa w cyklicznym konkursie plastycznym "Reklamujemy czytelnictwo". Technika i format dowolny. Prace prosimy przynosić do biblioteki szkolnej
       do dnia 22 października 2018.  Laureaci otrzymają nagrody finansowe w postaci bonów.
      •  
      • [wrzesień 2018] Akcja Warszawska Księga Wolności 06.09.  w godz. 08.00-10.00.
       
      • [wrzesień 2018]  Witamy w nowym roku szkolnym 2018/2019.  Zapraszamy do biblioteki od dn. 06.09. 
       
       
            
       
       
      • [czerwiec 2018]  Wystawa 95 lat. Publikacje nauczycieli i absolwentów III LO. 
       
      • [maj 2018] Wystawa pokonkursowa i wręczenie nagród laureatom konkursu szkolnego Młodzieżowe logo szkoły (na 95-lecie szkoły).
       
      • [maj 2018] W ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury "Apostrof" w dniach 14-20 maja w Warszawie odbędzie się wiele ciekawych spotkań z autorami książek  (Dorota Masłowską, Katarzyna Bondą, Natalią Fiedroczuk-Cieślak, Magdaleną Grzebałkowską, Olgą Tokarczuk, Jakubem Żulczykiem, Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Puzyńską, Orhanem Pamukiem). Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.festiwalliteratury.pl. Zapraszamy naszych uczniów do wzięcia udziału w tym bardzo interesującym przdsięwzięciu ;-)
       
      • [kwiecień 2018]  Czytelnictwo klas za okres od września do marca bieżącego roku szkolnego:  1 miejsce  klasa 1B;  2 miejsce klasa 3D;   3 miejsce klasa 2A ;  4 miejsce klasa 3A;  5 miejsce klasa 3E. Gratulujemy;-)
       
      • [kwiecień 2018] Uczniów i nauczycieli biorących udział w szkolnym projekcie "Zdrowie" zachęcamy do zapoznania się z literaturą znajdującą się w bibliotece szkolnej oraz w wersji elektronicznej w zakładce Zestawienia/ Zdrowie - dostęp on-line.
       
      • [kwiecień 2018]  Gratulujemy wyróżnienia uczennicy z klasy 1C - autorce pracy plastycznej   "Album klasowy" .
       
       
      •  [marzec 2018] 14.03. o godz. 11.50 serdecznie zapraszamy do biblioteki klasę 3 G. Naszym gościem będzie Pani  Mariola Pryzwan, która poprowadzi lekcję literacką poświęconą życiu i twórczości Władysława Broniewskiego. 
       
      • [luty-marzec 2018]  Do 08 marca oczekujemy na prace plastyczne, fotograficzne oraz literackie 
       pt. Album klasowy. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 15 marca o godz 10.35
       w bibliotece. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem umieszczonym na poszczególnych piętrach korytarza szkolnego. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału. 

       

      • [styczeń 2018] Naszym darczyńcom  /osobom prywatnym, absolwentom oraz wydawnictwom,  którzy w minionym roku przekazali wiele cennych książek na rzecz biblioteki szkolnej, serdecznie dziękujemy. W Nowym 2018 Roku życzymy Państwu samych sukcesów w życiu osobistym oraz zawodowym, wielu powodów do radości i dużo zdrowia.

       

      • [grudzień 2017] Czytelnikom biblioteki szkolnej życzymy szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia oraz niezapomnianego i niepowtarzalnego Sylwestra.

       

      • [grudzień 2017]  Wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego  "Sekrety starej i nowej Woli". Wystawa prac.

       

      • [grudzień 2017]  Wyjście do Teatru Kwadrat na sztukę "Otwarcie sezonu"

       

      • [grudzień 2017]  Poetyckie Mikołajki w bibliotece szkolnej. Na czytelników czekają miłe niespodzianki. Zapraszamy...

       

      • [listopad 2017] 08.11 o godz.11.50 w bibliotece szkolnej odbędzie się lekcja literacka poświęcona życiu
       i twórczości J. Tuwima. Zajęcia poprowadzi Pani Mariola Pryzwan. Do uczestnictwa została zaproszona
       kl. 3a.
        
      • [październik 2017] Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego
       odbędzie się w czwartek 26 października na długiej przerwie w bibliotece szkolnej. Lista nagrodzonych została zamieszczona w zakładce galeria prac uczniów.

       

      • [październik 2017] Wyjście szkolne do Teatru na Woli  - spektakl "Eksterminator"
        
      • [październik 2017]  Do biblioteki szkolnej zakupiono nowe książki. Lista wybranych pozycji znajduje się
       w zakładce Nowości w bibliotece.

        
      • [wrzesień 2017-czerwiec 2018] Zachęcamy uczniów i nauczycieli do wymiany książek w ramach akcji Bookcrossing. Wybieramy z regału interesującą nas książkę, a w zamian przynosimy z domu inną już przeczytaną.
        
      • [wrzesień- listopad 2017] Zapraszamy miłośników literatury fantasy i science -fiction do wzięcia udziału
       w grywalizacji oraz ciekawych spotkaniach z cyklu Słowiańska przygoda organizowanych przez współpracującą z nami bibliotekę publiczną więcej informacji na stronie: 
       Fantasmagoria Wypożyczalnia
       dla Dorosłych i Młodzieży nr 14

        
      • [wrzesień 2017]  Informujemy Czytelników, że rezerwacje książek dokonywane drogą internetową są ważne 2 dni /do następnego dnia po dokonaniu czynności do godz. 23.59/. Potem automatycznie wygasają. Prosimy o terminowe odbieranie zamówień w bibliotece.
        
      • [wrzesień 2017] Trwa akcja zbierania adresów e-mailowych od osób pragnących mieć dostęp do katalogów biblioteki i możliwość rezerwacji książek.
        
      • [wrzesień 2017]  Do 15 października oczekujemy na prace plastyczne i fotograficzne reklamujące czytelnictwo. Ocena prac konkursowych potrwa do 20 października. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe w postaci bonów. Serdecznie zapraszamy. 
  • Kontakty

   • III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Józefa Sowińskiego
   • liceum3@lo3.waw.ids.pl
   • tel./fax 22 632 07 53
   • ul.Rogalińska 2 01-206 Warszawa
   • metro: linia M2 (Rondo Daszyńskiego) bus: 102 (przystanek: Rogalińska) - 105,109,136, 155, 171, 178, 190 (przystanek: Szpital Wolski - kier.Płocka); 105,109, 155, 171, 178, 190 (przystanek: Szpital Wolski - kier.Rondo Daszyńskiego); tram: 10, 11,13, 26, 27 (przystanek: Płocka), SKM/KM - Warszawa Wola
  • Logowanie